Vánoční trhy ve Vídni

22. prosince 2015 v 18:41 | Věra Miadiková/Jennifer Buffay |  Jen tak píšu
Před pár týdny jsem poprvé navštívila Vídeň a vánoční trhy a myslím, že jsem tu nebyla naposled. Cesta z Prahy trvala zhruba 5 hodin autobusem, ale to se dalo v pohodě přežít v pohodlných "žluťácích". První to, co mě po příjezdu zaujalo bylo rakouské metro a nevídaná čistota všude kolem mě. Musím přiznat, že celé město je dokonale propojeno MHD a metrem se dostanete opravdu kamkoliv. Pražské metro je ale mnohokrát hezčí.Na trzích jsme byli naštěstí dopoledne, kdy tam ještě nebylo tolik lidí, a tak jsme si je v klidu a míru mohli užít. Stánky byly ozdobené jako z pohádky a vypadaly jako perníkové chaloupky. Nejzajímavější ovšem byla nabídka občerstvení. Všechno bylo v nadrozměrné velikosti. Obří preclíky nabízeli plněné pudinkem, čokoládou, s marcipánem nebo slané pizza preclíky a paní prodavačka s vlkem na hlavě byla taky dokonalá a podtrhovala tak pohádkovou atmosféru. Koblihy o velikosti mojí hlavy byly plněné marcipánovým nebo vanilkovým krémem. A vůbec nabídka slaného a sladkého pečiva byla téměř neomezená. Lákává byla také tekoucí čokoládová fontána, kterou jste si mohli nechat polít ovocný, marshmallownový nebo sušenkový pohár.
Celá Vídeň má velmi jednoduchou a strohou architekturu, takže v tomhle směru na Prahu rozhodně nemá. Ovšem ale Vídeňská vánoční výzdoba byla kouzelnější a byla opravdu po celém městě. Oproti tomu pražské trhy se mi zdají lehce nevkusné, ale to je čistě můj názor. Dominantou města je obrovská zámecká residence Hofburg se zahradami, Parlament, Vídeňská opera nebo Radnice (Rathaus) u níž se konají hlavní trhy. Hlavní nákupní zónou je dlouhá ulice Mariahilfer Strasse, kde to opravdu žije a je tu obchod jeden vedle druhého. Najdete tu několik obchůdků s čokoládou a nebřeberným množstvým bonbónů a vůbec obchody nabízejí několikanásobně širší sortiment než u nás. Co mě zarazilo, byla otevírací doba obchodů a restaurací. Ve všední den tu mají otevřeno maximálně do půl 7, v sobotu do 6 a v neděli úplně zavřeno. Obchoďáky mají ve všední dny do 8 a v sobotu aspoň do 9.


Jedním z mých hlavních cílů bylo ochutnat pravý Sacher dort, který podle známých měl být ve Vídni na každém rohu a nakonec bylo oříšek ho někde sehnat. Kupodivu jsme na něj narazili v malinké útulné kavárničce, do které jsme původně mířili kvůli svařáku. S paní servírkou jsem šprechtila anglicky, když jsme pak zjistli, že celý podnik vlastní slováci. Tak bylo docela vtipné, že Sacher dortu v Rakousku jsem se dočkala od slováků. Byl ale naprosto skvělý a s velkou kupou domácí šlehačky. Svařáček byl plný ovoce, pořádně okořeněný a tak akorát sladko kyselý.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | Web | 5. dubna 2017 v 2:05 | Reagovat

Sacher se dá koupit přímo v Hotelu Sacher. Ale docela ho tam zdražili za posledních pár let...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama